Anasayfa / Genel / Çalışılmayan Günler İçin Yemek Yardımı Ödenmesi Hakkında Sayıştay Bulgusu

Çalışılmayan Günler İçin Yemek Yardımı Ödenmesi Hakkında Sayıştay Bulgusu

Personel Çalıştırılmasına Dayalı Hizmet Alımı Ödemelerinde Fiilen Çalışılmayan Günler İçin Yemek Yardımı Ödenmesi

TESPİT:

X Dairesi Başkanlığı ile Y Dairesi Başkanlığının, personel çalıştırılmasına dayalı hizmet işleri için Z A.Ş. ile doğrudan hizmet alım sözleşmesi imzaladığı ve bu sözleşme kapsamında personelin fiilen çalışmadığı ve mazeret izni kullandığı günler için de yemek yardımı ödendiği görülmüştür.

MEVZUAT:

İhale işlem dosyalarında yer alan, personel çalıştırılmasına dayalı hizmetlerin yürütülmesi işlerine ait doğrudan hizmet alımı teknik şartnamelerinin X Dairesi Başkanlığının 17.3, 17.4 Y Daire Başkanlığının 15.5, 15.6 maddelerinde; “ İşçilere verilecek yemek giderleri idare tarafından nakdi olarak karşılanacaktır. Yemek ücreti günlük brüt X TL olup aylık 26 gün üzerinden hesaplanacaktır. Resmi tatiller ve yıllık izin kullanımları hariç fiilen çalışılmayan günler için ödeme yapılmayacaktır.” “İşçilere verilecek y ol giderleri idare tarafından ayni olarak karşılanacaktır. Ayni yol yardımı temizlik personeli hariç aylık 110 biniş hakkı olup fiili çalışılmayan günlerde kesilmeyecektir. Bu sözleşme kapsamında çalıştırılan temizlik personele yol gideri günlük iki biniş ve iki aktarma olmak üzere idare tarafından ayni olarak karşılanacak ve aylık 26 gün üzerinden hesaplanacak olup ücretsiz izin ve mazeretsiz işe gelmeme durumları haricinde (yıllık izin, mazeret izni, rapor vb.) işe gelinmeyen günlerde ayni olarak ödenen y ol ücreti işçiden kesilmeyecektir.” Denilmiştir.

SONUÇ:

Bu hüküm karşısında, işçilerin fiilen çalışmadıkları ve mazeret izni kullandıkları günlerde nakdi yemek yardımının ödenmemesi gerektiği değerlendirilmiştir.

Hakkında belediye

Check Also

BELEDİYE SINIRLARI GENELGESİ

BELEDİYE SINIRLARI GENELGESİ İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYINIZ   BELEDİYE SINIRLARI GENELGESİ PDF  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir